FAQ

1. Od kiedy będzie można skorzystać z oferty SAMOspłacający się dom?
SAMOspłacający się dom to rozwiązanie wykorzystujące najnowocześniejsze technologie w dziedzinie ekologii, dzięki którym budowa i wyposażenie podstawowe domu będzie mogło samodzielnie się finansować przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Będzie to możliwe po wejściu w życie ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. Zgodnie z prognozami powinno to nastąpić już od stycznia 2014 r.

Prace nad ustawą są jednak już na tyle zaawansowane, że pozwoliło nam to na przygotowanie tej unikalnej na rynku polskim wstępnej propozycji na bazie jej projektu. Decyzja o budowie domu nie jest podejmowana przecież ad hoc i wymaga czasu na przemyślenie oraz przygotowanie się.

2. Dla kogo zostały zaprojektowane SAMOspłacające się domy?
  • Głównie dla polskich rodzin z terenów tzw. Polski lokalnej, posiadających lub planujących zakup niezacienionej, ogrodzonej działki o powierzchni ok. 2000m2. Wymagana wielkość działki wynika z powierzchni niezbędnej do osadzenia na niej instalacji fotowoltaicznej dzięki której dom może sam się finansować
  • Dla osób mających pracę, ale niekoniecznie posiadających wystarczającą zdolność kredytową do sfinansowania zakupu odpowiednio dużego mieszkania bądź domu
3. Czy SAMOspłacajcy się dom i dom energooszczędny to to samo? A jeśli nie to czym się różnią?
SAMOspłacający się dom to rozwiązanie wykorzystujące najnowocześniejsze technologie w dziedzinie ekologii i odnawialnych źródłach energii w tym m.in. instalację fotowoltaiczną do produkcji energii ze słońca, kolektory słoneczne do podgrzewania wody, nowoczesny energooszczędny sprzęt AGD itd. dzięki, którym dom, jak sama nazwa wskazuje, generuje przychody ze sprzedaży nadwyżek wyprodukowanej energii ze słońca na tyle wysokie, że zabezpieczają one finansowanie jego budowy i wyposażenia podstawowego.

Dom Energooszczędny to dom przy budowie którego zastosowano takie materiały i rozwiązania, które umożliwiają ograniczenie do minimum strat energii. W praktyce Dom Energooszczędny to taki, który zużywa o 30% mniej energii do ogrzewania niż dom standardowy. W Domu Energooszczędnym kluczowa jest dobra izolacja ścian, dachu oraz podłogi. Równie ważna jest także dobra wentylacja czy usytuowanie budynku względem stron świata.

SAMOspłacający się dom może występować także w opcji energooszczędnej tzn. nie tylko generuje przychody z nadwyżek sprzedaży energii ze słońca, ale także generuje istotne oszczędności na energii potrzebnej do jego ogrzania. Sprawdź na przykład nasze projekty domów SAMOspłacających się i jednocześnie Domów Energooszczędnych:
4. Czy prezentowane na stronie projekty domów są bezpłatne?
Projekt domu jest elementem składowym całego pakietu SAMOspłacającego się domu, który dostępny jest już za 0zł miesięcznie.
5. Czy decydując się na SAMOspłacający się dom mogę dokonywać zmian w wybranym projekcie domu?
SAMOspłacający się dom to wynik pracy specjalistów z różnych dziedzin od ekologów po specjalistów budowlanych oraz finansowych, których wspólny wysiłek pozwolił wypracować tak innowacyjny model dzięki, któremu możesz cieszyć się z własnego domu już za 0zł miesięcznie, zarabiając na energii ze słońca. Jakiekolwiek zmiany w projekcie i proponowanym, kompleksowym rozwiązaniu mogą wpłynąć negatywnie na efektywność energetyczną domu a co za tym idzie na potencjalne zmniejszenie przychodów ze sprzedaży nadwyżek energii, bądź zmniejszenie oszczędności energii w codziennej eksploatacji domu.

Po co zmieniać skoro możesz skorzystać z gotowego, precyzyjnie zaprojektowanego rozwiązania?
6. Czy można model SAMOspłacającego się domu wykorzystać także do mieszkania w bloku? Czy takie rozwiązanie może być wdrożone dla wspólnoty mieszkaniowej?
Nasza propozycja uwzględnia na tym etapie jedynie domy jednorodzinne. Warunkiem koniecznym do skorzystania z oferty jest posiadanie ziemi o określonej powierzchni na której usytuowana będzie instalacja fotowoltaiczna dzięki które dom sam na siebie zarabia.

W przypadku wspólnot mieszkaniowych mielibyśmy do czynienia z inną skalą i kosztami przedsięwzięcia a co za tym idzie indywidualnie przygotowanym pakietem. To jednak nie znaczy, że wspólnotom mieszkaniowym nie warto sięgać po takie rozwiązania jak instalacje fotowoltaiczne. Opłacalność poszczególnych rozwiązań zależna będzie od wielkości wspólnoty i jej potrzeb energetycznych i każdorazowo musi być analizowana indywidualnie.
7. Jak długo trwa budowa SAMOspłacającego się domu?
Budowa takiego domu trwa około 12 miesięcy. Wystarczy, że wskażesz nam swoją działkę, wybierzesz projekt wymarzonego domu a za Twoją zgodą zajmiemy się kwestiami formalnymi oraz realizacją inwestycji.
8. Dlaczego domy o różnych metrażach (80, 90 i 100m2) są w tej samej cenie tzn. „za 0 zł”? Czy nie powinno być między nimi różnicy?
W ramach naszej oferty przygotowaliśmy propozycje dla osób, o różnych potrzebach i preferencjach. Każdy z prezentowanych projektów wprowadza więc różne rozwiązania tak, aby jak najlepiej odpowiadał na zapotrzebowanie rynku. Domy o różnych metrażach faktycznie są w tej samej cenie tj. za 0 zł. Różni je jednak nadwyżka, czyli to ile dodatkowo po opłaceniu kredytu za dom zostanie nam w kieszeni każdego miesiąca z przychodów ze sprzedaży nadwyżek energii ze słońca. Unikalna konstrukcja naszej oferty przewiduje bowiem, aby dom nie tylko sam się spłacał, ale był w stanie także generować realny przychód dodatkowy dla nas. W przypadku każdego z projektów ten przychód jest inny. Warto to także wziąć pod uwagę podejmując decyzję o wyborze swojego domu. Sprawdź ile mógłbyś dodatkowo zarobić i jakie byłyby korzyści dla Twojej rodziny w przypadku:
9. Co to jest ustawa OZE? Jaki ma związek z SAMOspłacającym się domem?
Ustawa OZE to skrót od Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. Zgodnie z deklaracjami tworzących ustawę, ma ona otworzyć nowe możliwości dla każdego z nas. Zgodnie bowiem z planowanymi regulacjami, po jej uchwaleniu, możliwe będzie nie tylko produkowanie energii na własne potrzeby, ale także odsprzedawanie powstałych nadwyżek. Proces ten, dla właścicieli instalacji, będzie odbywał się na uproszczonych zasadach tj. bez konieczności posiadania specjalnych zezwoleń na budowę, koncesji itd.

Dzięki temu, każdy kto wyposaży się w stosowną instalację, będzie mógł stać się producentem prądu, na którym będzie zarabiał. Dochody generowane tą drogą mogą być tak wysokie, że pozwolą na obsłużenie kredytu zaciągniętego na budowę i wyposażenie domu.
10. Kto to jest prosument?
Prosument to osoba będąca jednocześnie producentem oraz konsumentem określonego dobra lub usługi. W naszym przypadku mówimy o produkcji i jednoczesnej konsumpcji prądu elektrycznego powstałego z odnawialnych źródeł energii.
Poprzyj ideę SAMOspłacającego się domu